display result search
منو

ساعتی با آثار استاد عبدالوهاب شهیدی

  • 2 قطعه
  • 85:17 مدت زمان
  • 251 دریافت شده

درباره

در این بسته موسیقی ؛ سجاد پورقناد کارشناس و پژوهشگر موسیقی آثار استاد عبدالوهاب شهیدی یکی از سرشناس ترین هنرمندان موسیقی ایران را معرفی و بررسی می کند.
عبدالوهاب شهیدی فرزند مرحوم حسن (صدرالاسلام) در سال 1301 در بخش میمه اصفهان در یک خانواده ی روحانی به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در میمه و بقیه را در تهران به پایان رساند. در سال 1318 به خدمت آموزش و پرورش به سمت آموزگاری درآمد و در سال 1320 به سربازی رفت. پس از پایان خدمت سربازی رسماً به عنوان افزارمند در ارتش استخدام شد.
او کار هنری را در سال 1322 در گروهی «هنردوستان» آغاز کرد و مدت سه سال تابلو موزیکال (مولانا، دید موسی یک شبانی را به راه) و (گل و بلبل از اشعار حافظ) را به روی پرده آورد و در کلاس جامعه باربد که زیر نظر استاد اسماعیل مهرتاش اداره می شد، به فرا گرفتن سنتور و عود و آموختن آواز اشتغال داشت.
عبدالوهاب شهیدی در سال 1339 در رادیو با برنامه «گلها» همکاری خود را آغاز کرد و تا سال 1357 در بسیاری از این برنامه ها شرکت کرد و در طول این مدت آثار بزرگی از خود برجای گذاشت. شهیدی تاکنون هفت صفحه 33 دور از ساز سلوی خود پر کرده و برای شناساندن و آشنایی موسیقی اصیل و کلاسیک ایران سفرهایی به فرانسه، انگلستان، آمریکا، آلمان، افغانستان کرد و برنامه ای نیز در بزرگداشت مولانا جلال الدین در ترکیه بر مزار وی اجرا کرد.
وی هم‌چنین چندین بار در برنامه‌های جشن هنر شیراز شرکت کرد و در این برنامه‌ها با هنرمندان سرشناسی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌ الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی همکاری کرد. شهیدی با اجرای بیش از 230 برنامه، از فعال‌ترین هنرمندان برنامه گل‌ها بود و رتبه سوم بیش‌ترین برنامه موسیقی در گل‌ها را دارد.
آثار عبدالوهاب شهیدی در برنامه گلها پرتعداد است؛ این برنامه ها شامل تکنوازی عود، همخوانی با عود، ساز و آواز با استادان مختلف رادیو و اجرای تصانیف با ارکستر گلهاست.
وی در سلسله‌های برنامه گلها حضور داشت .
عبدالوهاب شهیدی در تاریخ 20 اردیبهشت 1400 درگذشت.

آهنگ ها

اطلاعات تکمیلی

بسته های موسیقی از همین سبک

بسته‌های موسیقی از همین تهیه‌کننده

صدای موسیقی