display result search
منو

مجید درخشانی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

مجید درخشانی متولد 1335 در سنگسر، آهنگ‌ساز و نوازنده تار و سه تار است.
مجید درخشانی متولد 1335 در سنگسر سمنان است. فراگیری موسیقی را از دوران نوجوانی آغاز کرد و با قبولی در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، موسیقی را به شکلی جدی پی‌گرفت. وی هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه، به فراگیری موسیقی نزد استاد محمدرضا لطفی در دانشگاه و خارج از آن در قالب آموختن ردیف (تار و سه تار) اهتمام ورزید.
در سال 1355 به عضویت گروه شیدا درآمد و در تولید و خلق مجموعه آلبوم‌های چاووش مشارکت داشت و نیز عضو مؤسس کانون چاووش شد. وی در این مدت نه تنها به عنوان نوازنده در گروه شیدا فعالیت می‌کرد، بلکه مسئول تکثیر آثار انقلابی این مجموعه به صورت زیرزمینی نیز بود.
انتشار آلبوم‌های «بچه‌ها بهار» برای کودکان (با همکاری حسین علیزاده) و آلبوم «قاصدک» (با صدای مرحوم اخوان ثالث) از تلاش‌های مستقل درخشانی در دهه شصت بود.
پس از مهاجرت وی به آلمان که 20 سال طول کشید، وی کانون موسیقی نوا را در آلمان راه اندازی کرد و کنسرت‌ها و سمینارهای سالانه مرتبط با موسیقی ایرانی را برگزار کرد. مشهورترین و موفق‌ترین اثر مجید درخشانی آلبوم «در خیال» با صدای محمدرضا شجریان است.
وی در اوایل دهه 80 به ایران آمد و گروه‌های خورشید (ارکستری 30 نفره از سازهای ایرانی) و «ماه بانو» را راه اندازی کرد و کنسرت‌های متنوعی را به اجرا گذاشت.
در سال 87 او به همراه محمدرضا شجریان گروه شهناز را به یاد و احترام جلیل شهناز راه اندازی کرد و تور های بزرگی را در سراسر جهان ترتیب داد.
درخشانی در سال‌های اخیر به عنوان خواننده در آلبوم و کنسرت ظاهر شده است.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی