display result search
منو

سهیل ایوانی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

سهیل ایوانی آهنگ‌ساز و نوازنده ویولون، کمانچه، سه تار و دف متولد کرمانشاه است.
سهیل ایوانی در اردیبهشت ماه 1338 در کرمانشاه متولد شد و در همان کودکی با استفاده از خلاقیت خود تلاش بسیاری برای ساختن ساز انجام می‌داد؛ به طوری که موفق به ساختن سازی شبیه تار شد.
محمد مرآتی، اولین استاد سهیل ایوانی در کرمانشاه بود که به او ویولون آموخت. او در کنار نوازندگی ویولون، تمرین کمانچه را نیز آغاز کرد و به حدی از توانایی رسید که در سال 56–1355 در کنکور سراسری آزمون باربد (که به همت نورعلی خان برومند برگزار می‌شد) در رشته کمانچه مقام اول کشور را کسب کرد و جایزه و لوح یادبودی با امضای استادانی چون علی اکبر شهنازی، دکتر داریوش صفوت، دکتر مهدی برکشلی، دکتر مهدی فروغ و علی تجویدی دریافت کرد.
وی یک سال بعد، به علت انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه، به کرمانشاه بازگشت و به سرپرستی ارکستر سنتی صدا و سیمای کرمانشاه و ساخت و تنظیم قطعات محلی کردی اشتغال ورزید.
او دوباره در سال 1364 به تهران بازگشت و تجربه‌های خود را از طریق همکاری با ارکستر بزرگ رادیو و کنسرت‌های متعدد و بهره بردن از محضر استادان برجسته موسیقی کامل کرد.
سهیل ایوانی در کنار محمد مرآتی، علاقه ویژه ای به استاد دیگرش «مجتبی میرزاده» داشت و به نوعی از سبک وی پیروی می کرد. ایوانی فعالیت گسترده ای در ضبط موسیقی ایرانی داشت و امروزه بیش از 30 آلبوم با نوازندگی و آهنگ‌سازی او در بازار موجود است. وی یکی از اعضای گروه عارف، به سرپرستی پرویز مشکاتیان، بود و با این هنرمند آثاری را اجرا کرد. همچنین در دوران عضویت در ارکستر بزرگ صداوسیما، آثاری از حسن ریاحی و محمد سریر را اجرا کرد.
همچنین آثار متعددی از آهنگ‌سازی و نوازندگی این هنرمند در آرشیو صدا و سیما به جا مانده است.
وی سرانجام در روز یکشنبه 29 اردیبهشت 1381 دار فانی را وداع گفت.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی