display result search
منو

سهیل ایوانی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

سهیل ایوانی نوازنده ویولون، کمانچه، سه تار و دف متولد کرمانشاه است.
سهیل ایوانی در اردیبهشت ماه 1338 در کرمانشاه متولد شد و در همان ایام کودکی با استفاده از خلاقیت خود تلاش بسیاری برای درست کردن ساز انجام می‌داد، به طوری که موفق به ساختن سازی شبیه تار شد.
اولین استاد سهیل ایوانی در کرمانشاه محمد مرآتی بوده است که به او ویولون می آموزد. او در کنار نوازندگی ویولون به تمرین کمانچه نیز می پردازد و به حدی از توانایی می رسد که در سال 56–1355 در کنکور سراسری آزمون باربد که به همت نورعلی خان برومند در رشته کمانچه مقام اول کشور را کسب کرد و جایزه و لوح یادبودی با امضای استاتیدی نظیر مرحوم استاد علی اکبر شهنازی، دکتر داریوش صفوت، زنده یاد دکتر مهدی برکشلی، دکتر مهدی فروغ و استاد علی تجویدی از دست مرحوم استاد شهنازی دریافت نمود.
وی یک سال بعد به دلیل انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه، به کرمانشاه بازگشت و دراین ایام به اداره ارکستر سنتی صدا و سیمای کرمانشاه و ساخت و تنظیم قطعات محلی کردی و همچنین تمرین سازهای غیر تخصصی خود از قبیل سه تار، تار، سنتور، دف، ضرب و ... پرداخت.
او مجدداً در سال 1364 به تهران بازگشت و تجارب خود را از طریق همکاری با ارکستر بزرگ رادیو و کنسرت‌های متعدد و کسب فیض از محضر استادان برجسته موسیقی که در تهران بودند، کامل نمود. سهیل ایوانی در کنار استاد خود محمد مرآتی علاقه ویژه ای به استاد دیگرش مجتبی میرزاده داشت و به نوعی از سبک ایشان پیروی می کرد.
ایوانی فعالیت گسترده ای در ضبط موسیقی ایرانی داشته است و امروز بیش از 30 آلبوم با نوازندگی و آهنگسازی او در بازار موجود است. ایوانی یکی از اعضای گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان بود و با این هنرمند آثاری را اجرا کرده است. همچنین در دوران عضویت در ارکستر بزرگ صدا و سیما، آثاری از حسن ریاحی و محمد سریر را اجرا کرده است. فعالیت های سهیل ایوانی در سازمان صدا و سیما بسیار زیاد است و آثار متعددی از آهنگسازی و نوازندگی این هنرمند به جای مانده است.
وی سرانجام در روز یکشنبه 29 اردیبهشت 1381 دار فانی را وداع گفت.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی