display result search
منو

مهیار فیروزبخت

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

مهیار فیروزبخت نوازنده ویولن، کمانچه و آهنگساز متولد سال 1329 در کرج است
مهیار فیروزبخت در 18 خرداد سال 1329 در کرج متولد شد. از 6 سالگی فراگیری موسیقی را با ساز ویلن نزد «محلوجی» آغاز نمود. پس از آن به کلاس‌های کمانچه «حسین یاحقی» راه یافت. در سن 10 سالگی با دعوت «جواد بدیع زاده» همکاری خود را با برنامه کودک و پس از آن برنامه جوانانِ رادیو آغاز کرد. در ادامه به هنرستان موسیقی راه یافت و نزد هنرمندانی نظیر «رحمت‌الله بدیعی» و «حبیب الله صالحی» فراگیری موسیقی را ادامه داد. از سال 1348 در ارکستر فرهنگ و هنر تهران مشغول به کار شد و با «فرامرز پایور» و «محمد حیدری» به همکاری پرداخت.
او از سال 1353 به استخدام رادیو و تلویزیون ایران درآمد و با ارکسترهای مختلف رادیو تلویزیون همکاری کرد. او علاوه بر نوازندگی ویولن و کمانچه با نواختن سازهای تار، سنتور، عود، قانون و تمبک آشنایی دارد.
وی در نخستین جشنواره موسیقی مقاومت رتبه دوم آهنگسازی را کسب نمود و در دومین جشنواره موسیقی مقاومت مورد تقدیر قرار گرفت.
از جمله فعالیت‌های هنری و اجرایی مهیار فیروزبخت به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
همکاری با شورای موسیقی وزارت ارشاد به عنوان بازرس نظارت بر شرکت‌های تهیه و تکثیر موسیقی در سال 1362، مسئول اجرایی شورای نظارت بر صدور پروانه نوار مرکز سرود و آهنگ‌های انقلابی در سال 1364، مسئول تولید موسیقی رادیو در سال 1367، اجرای کنسرت در کشورهای انگلستان، ایتالیا، نروژ، هلند، پاکستان، آلمان، ژاپن، بلژیک، سوئیس، کانادا، چین، یونان، مالزی و تایلند. تدریس موسیقی، عضو هیئت داوران جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما٬ سرپرست گروه موسیقی «رودکی»، سرپرست گروه موسیقی «همنوازان»، سرپرست گروه موسیقی «گل‌های مهیار» و سرپرست گروه موسیقی «آوای ایران».
از جمله آثار هنری مهیار فیروزبخت به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
ساخت موسیقی سریال تلویزیونی «روایت عشق» به کارگردانی «علاءالدین رحیمی» و «انوشیروان ارجمند» و همچنین ساخت موسیقی فیلم «تهران 53».

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی