display result search
منو

حسین قوامی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

حسین قوامی یکی از خوانندگان مشهور موسیقی ایرانی و از شاخص ترین خوانندگان برنامه گلها بوده است.
حسین قوامی در اردیبهشت 1288 در تهران زاده شد. سالها به دلیل مخالفت خانواده اش با علاقه مندی او به رشته آواز، از حضور او در محضر اساتید جلوگیری می شد و او تنها از طریق شنیداری به تقلید از خوانندگان برجسته آن زمان می پرداخت. شبهای ماه رمضان مردم به دنبالش می رفتند و او را به مسجد سپهسالار می بردند و از روی دفترچه ای که به دستش می دادند نزدیک به نیم ساعت در گلدسته ها مناجات خوانی می کرد ولی این
پس از رسیدن به سن بلوغ به شکل محرمانه نزد عبدالله حجازی آموزش ردیف آوازی را دید.
در سال 1325 از سوی حسینقلی مستعان، رئیس رادیو به او پیشنهاد کار در رادیو داده شد. حسین قوامی به دلیل شرایط خانوادگی و مخالفت ایشان و نیز محدودیت‌های محل کارش (ارتش) این پیشنهاد را به این شرط قبول کرد که در رادیو به عنوان ناشناس معرفی شود.
متأسفانه بسیاری از کارهای خوانده شده توسط حسین قوامی به دلیل نبود ضبط در رادیو یک‌بار به گوش مردم رسید و آرشیوی از آن آثار با ارزش وجود ندارد.
سرانجام وی با همکاری مجید وفادار، حمید وفادار و یا علی تجویدی آغاز به کار نمود. پس از مدت شش ماه روح‌الله خالقی نام مستعار فاخته را برای وی برگزید. این نام تا زمان بازنشستگی از ارتش با او بود و پس از آن توانست با نام اصلی خویش برنامه اجرا کند. او مجموعاً 29 سال از سال 1325 تا سال 1354 در رادیو مشغول به کار بوده‌است. حسین قوامی در سنین 80 سالگی نیز همچنان آواز می‌خواند.
پس از انقلاب در سال 1366 نواری با عنوان «آوای فاخته» با آهنگسازی عماد رام و صدای قوامی منتشر شد که در آن آلبوم آخرین اجرای رسمی او را می شنویم.
حسین قوامی پنج شنبه 17 اسفند 1368 بیمارستان ایران مهر درگذشت و در امامزاده طاهر کرج در جوار غلام‌حسین بنان و مرتضی حنانه به خاک سپرده شد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی