display result search
منو

محمد بیگلری ‌پور

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

محمد بیگلری ‌پور در سال 1324 در شهر تهران، ویولنیست، آهنگساز و رهبر ارکستر بود.
محمد بیگلری پور در سال 1324 در تهران و در خانواده ‌ای هنرمند به دنیا آمد پدر او حسین بیگلری ‌پور از نوازندگان موسیقی کلاسیک و ناظم هنرستان عالی موسیقی بود.
برادرش علی بیگلری‌پور (منوچهر) یکی از مشهورترین ترومپت نوازان ایران است. وی در چهار سالگی ویولن را نزد پدر آموخت و از 6 سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و نزد عطا الله خادم میثاق ویولن را ادامه داد و در دوره اول متوسطه ساز ویولن آلتو را نزد روبن صفاریان شروع کرد و هم زمان ساز ترومپت را نزد رضا هندسی شروع کرد.
سال سوم دبیرستان ساز فرنچ هورن را نزد یک استاد آلمانی به اسم اشمیدل شروع کرد و با درجه عالی نوازندگی لیسانس موسیقی گرفت و به انگلستان رفت و در رشته آهنگسازی و رهبری ارکستر بعد از چهار سال فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت و به عنوان تک نواز در چهار ساز ویولن، ویولن آلتو، ترومپت و فرنچ هورن با ارکسترهای مجلسی رادیو و تلویزیون با رهبران بزرگی که از خارج از کشور دعوت می‌شدند به عنوان همنواز به اجرای کنسرت پرداخت.
او تنها نوازنده موسیقی کلاسیک ایران بود که می توانست با چهار ساز مختلف هم زهی و هم بادی تک نوازی کند. بیگلری پور در سال 1382 به عنوان بهترین آهنگساز حماسی در دهه فجر به دریافت تقدیرنامه نائل آمد و در سال 1382 نیز به درجه دکترای افتخاری نائل گردید. وی در اسفند ماه سال 1357 پس از پیروزی انقلاب اسلامی سرود جمهوری اسلامی ایران را ساخت که به دستور حضرت امام خمینی (ره) سرود ملی کشور اسلامی شد و در فروردین ماه سال 58 به عنوان رئیس موسیقی در تلویزیون مشغول به کار شد و در سال 1360 به عنوان مدیر تولید موسیقی صدا و سیما فعالیت خود را آغاز کرد. و در سال 1368 به مدت 6 سال به عنوان رئیس مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در عرصه موسیقی سنتی فعالیت داشت و در سال 1373 مجددا به عنوان مدیر تولید موسیقی فعالیت کرد و در سال 1379 مدیر آموزش موسیقی گردید و هنرستان موسیقی صدا و سیما و گروه موسیقی دانشکده صدا وسیما را تاسیس کرد.
محمد بیگلری پور در سال 1380 به عنوان قائم مقام مرکز موسیقی صدا و سیما مشغول فعالیت شد و در سال 1384 به عنوان مشاور رئیس مرکز موسیقی و نظارت بر موسیقی صدا و سیما فعالیت داشت و تا روزهای پیشرفت بیماری اش همچنان به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما و استاد دانشگاه و عضو نظارت بر موسیقی صدا و سیما فعالیت داشت.
محمد بیگلری پور بعد از انقلاب تعداد 1200 آهنگ ساخته است که عموما این آثار برای مرکز موسیقی صدا و سیما تهیه شده است. اولین سمفونی او به نام «در ازل» در سال 1372 ساخته شده و مدت این سمفونی 60 دقیقه (یک ساعت) است که با استفاده از موسیقی های محلی ایران ساخته شده است و بوسیله 250 نوازنده و گروه کر اجرا شده است. این سفمونی طی سه شب در تالار وحدت اجرا شد. دومین سمفونی محمد بیگلری پور سمفونی انقلاب است که در سال 1384 ساخته شده و در سالن کوثر دو شب اجرا گردیده است؛ این سمفونی باکلام است که شعر آن سروده اسماعیل امینی و چهار خواننده: محمد گلریز، رضا شیرازی، حمید حامی و نیما مسیحا و گروه کر و 150 نوازنده این سمفونی را اجرا نمودند. او در طی سالهای فعالیت خود به 32 تقدیرنامه نائل آمده است.
محمد بیگلری در شامگاه گذشته (27 دی ماه) 1391 در پی ابتلا به سرطان در بیمارستان درگذشت. مراسم تشییع پیکر رهبر ارکستر سمفونیک صداوسیما صبح شنبه، 30 دی ماه، 1391 از مقابل مسجد بلال سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی