display result search
منو

مهرداد دلنوازی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

مهرداد دلنوازی نوازنده تار و آهنگساز است
مهرداد دلنوازی نوازنده تار و آهنگساز در 3 دی ماه 1338 در تهران متولد شد. در سال 1349 تحصیلات موسیقی را در هنرستان عالی موسیقی ملی با مدیریت حسین دهلوی آغاز کرد.
او نزد استادان هنرستان تئوری موسیقی را با مهربانو توفیق و سلفژ را با افلیا پرتو و مصطفی کمال پورتراب، فرهاد فخرالدینی تئوری موسیقی ایرانی و فرم، تکنیک های موسیقی دستگاهی و ردیف میرزا حسینقلی و موسی معروفی را نزد هوشنگ ظریف و ردیف عالی علی اکبر خان شهنازی را نزد علی اکبر شهنازی و دستیار او حبیب الله صالحی آموخت. وی پس از پایان این دوره که مصادف با انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن دانشگاه موسیقی بود با حضور و تمرین و ممارست در مکاتب خصوصی از جمله حسین دهلوی برخی از مبانی و اصول آهنگسازی را نزد ایشان و در بخش موسیقی دستگاهی ایرانی از محضر فرامرز پایور استفاده کرد. او پیش در آمد ها، رنگ ها و قطعات مجلسی فرامرز پایور برای ساز سنتور را برای ساز تار تنظیم و چاپ نمود.
مهرداد دلنوازی بعد از درگذشت حبیب الله صالحی از سال 1363 تا 1388 در هنرستان موسیقی دختران و هنرستان پسران به مدت چهار سال و از سال 65 (همزمان با تاسیس دانشگاه هنر در تهران در کرج) به مدت 7 سال در دوره ریاست شریف لطفی به تدریس مشغول بوده است.
از دیگر تالیفات وی «به زندان» برای ساز تار وسنتور، «سارنگ» برای ساز تار و سنتور، «ققنوس» مجموعه قطعات برای ساز تار و آخرین تالیف او «ردیف ابتدایی برای تار» می باشد.
مهرداد دلنوازی از سال 1358 در «مرکز حفظ و اشاعه موسیقی» همکاری خود را با سازمان صدا وسیما آغاز کرده است و تا امروز بیش از 200 قطعه موسیقی با کلام و بی کلام برای این سازمان ساخته و تنظیم نموده و همچنین از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از 25 نوار کاست با مجوز این وزارتخانه از وی منتشر شده است. بعضی از این آثار عبارتند از: «آتش دل»، «مویه»، «صدای زنگ»، «خزان عشق»، «ای عاشقان»، «سلسه موی دوست»، «شقایق»، «سارنگ»، «نوبهار»، «نیاز ابدی» و...
مهرداد دلنوازی در سال 1382 از طرف شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح درجه یک هنری (معادل دکترا) را دریافت نمود.
آثار متعدد مهرداد دلنوازی شامل آثاری برای تکنوازی، دو نوازی برای سازهای ایرانی، گروه نوازی برای ارکستر سازهای ملی و آثاری برای ارکستر سمفونیک است.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی