display result search
منو

محمد موسوی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

محمد موسوی نوازنده و مدرس نی هفت بند متولد در سال 1325 در خوزستان است
محمد موسوی (سید محمد کاظم موسوی شوشتری)، نوازنده و مدرس نی هفت بند در سال 1325 در خوزستان به دنیا آمد.
وی ابتدا به سازی دیگر علاقه داشت، اما بعد از شنیدن صدای نی حسن کسایی از رادیو شیفته این ساز شده و به ترتیبی بود به شکل خودآموز صدای نی را ابتدا در آورده و سپس با گوش سپردن به ساز حسن کسایی، نی نوازی اش را تکمیل می‌کند. وی پس از پیشرفت در این ساز به محضر حسین کسایی می رود ولی این استاد به او می گوید، نیازی به آموزش ندارد و می تواند به همین صورت بوسیله گوش آموزش اش را ادامه دهد.
موسوی در سال‌های میانی دهه 40 به تهران می‌آید و با مساعدت امیر ناصر افتتاح به آموزش نی می‌پردازد.
موسوی بعد از چند سال امکان حضور در رادیو را با معرفی احمد عبادی پیدا کرده و به همراه سیاوش بیدکانی (محمدرضا شجریان) به استودیوی رادیو می رود و نخستین کارش را اجرا می کند.
بعد از این دوره موسوی به عنوان تکنواز در رادیو شناخته می شود و همکاری های دیگری را با هنرمندانی چون: عبدالوهاب شهیدی، حسین قوامی، غلامحسین بنان، ایرج و... اجراهای متعددی داشت و نیز به همنوازی با برخی از نوازندگان مشهور موسیقی دستگاهی همچون: فرامرز پایور، جلیل شهناز، پرویز یاحقی، پرویز مشکاتیان و... پرداخت.
محمد موسوی در دهه شصت، همنشینی های بسیاری با پرویز مشکاتیان و محمدرضا شجریان داشت که حاصل آن ضبط های خصوصی بی شماری است که بعضی از این آثار بعدا به انتشار رسمی رسید.
در دهه 60 موسوی در گروه اساتید به سرپرستی فرامرز پایور آثاری را با محمدرضا شجریان به روی صحنه برد و در دهه 70 نیز با آواز شهرام ناظری و همین گروه آثار را به اجرا و ضبط رساند.
وی هشت سال بر صحنه حضور نداشت و بعد از سالها سکوت در سال 1387 کنسرتی در سالن کوچک وزارت کشور برگزار کرد.
محمد موسوی به غیر از نی با سازهای ویولن (به سبک ایرانی) و سه تار نیز آشنایی دارد.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی