display result search
منو

حشمت سنجری

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

زاده ی 19 اسفند 1296 تهران - وفات 1373 تهران
موسیقی دان ، رهبر ارکستر ، آهنگساز و نوازنده ی ویولون ایرانی

حشمت سنجری در 19 اسفند سال 1296 در تهران متولد شد . پدر او حسین از نوازندگان نام آشنای تار در زمان خود بود که از شاگردان درویش خان ، علینقی وزیری و مرتضی نی داوود به شمار می آمد .
نخستین آشنایی حشمت با موسیقی ، آموزش هایی بود که پدرش به او داد . پس از آن در مدرسه ی موسیقی به فراگیری تار پرداخت . پس از آن مدتی در گروه کر آواز کودکان هنرستان موسیقی کار کرد . او در ادامه ساز ویولون را انتخاب کرد و نزد علینقی وزیری ، روح الله خالقی و ابوالحسن صبا موسیقی را ادامه داد.

پس از پایان هنرستان در سن نوزده سالگی ، موسیقی کلاسیک غربی را انتخاب کرد و برای نواختن متدهای کلاسیک راهی کلاس سرژ خوتسیف ( ویولن نواز مهاجر روس و از استادان کنسرواتوار تهران ) شد . او در سال 1317 به هنرستان عالی موسیقی راه یافت و نوازندگی ویولون را ادامه داد .
پس از آن به عنوان نوازنده ی ویولون در ارکستر سمفونیک تهران مشغول کار شد . او در سال 1328 به اجرای کنسرتو ویولون بتهوون با ارکستر سمفونیک تهران پرداخت . آن زمان رهبری ارکستر تهران را پرویز محمود بر عهده داشت . حشمت سنجری همان سال ها ، رهبری ارکستر را نیز از محمود آموخت و در سال 1320 به رهبری ارکستر هنرجویان هنرستان عالی موسیقی پرداخت . او سرانجام در سال 1334 رهبری ارکستر تهران را بر عهده گرفت .
حشمت سنجری در سال 1335 راهی سفری مطالعاتی به آمریکا شد تا به تحقیق و تحصیل موسیقی بپردازد . او درعین حال همکاری خود با ارکستر سمفونیک را ادامه داد . وی در سال 1336 راهی اتریش شد و به تحصیل در رشته ی رهبری ارکستر در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین نزد هانس اسوروسکی (Swarovsky.H) پرداخت .
حشمت سنجری در سال 1339 به ایران بازگشت و رهبری ارکستر سمفونیک تهران را که موقتاً به هایمو توبیر ( Tauber.H) رهبر و آهنگساز اتریشی سپرده شده بود ، در دست گرفت .
سنجری تا سال 1351 رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران بود . در دوران رهبری او ، نوازندگان برجسته ای چون یهودی منوهین ، رافی پتروسیان و ایزاک اشترن ، ارکستر تهران را در برنامه هایی همراهی می کردند . همچنین او در این سال ها به عنوان رهبر میهمان به کشورهای دیگر نیز سفر کرد که از این سفرها می توان به رهبری ارکستر هایی در اتحاد شوروی سابق ، لهستان ، رومانی و ترکیه اشاره کرد .
سنجری از اوایل دهه ی پنجاه و تا زمان انقلاب به عنوان سرپرست هنری تالار رودکی و مشاور وزیر به فعالیت خود ادامه داد و چندین اپرا و باله را رهبری کرد اما سرپرستی ارکستر در این زمان به فرهاد مشکات سپرده شد . او رهبریِ ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران را نیز به عنوان رهبر مهمان در چند کنسرت به عهده داشت .
پس از انقلاب ، حشمت سنجری دوباره رهبری ارکستر را به عهده گرفت و ده سال در این سمت به کارش مشغول بود . گر چه ارکستر در طول این سال ها فعالیت و برنامه های چندانی نداشت ، اما سنجری در حفظ و تداوم کار آن کوشید و با وجودی که بسیاری از نوازندگان ارکستر ، پیش ار انقلاب از ایران مهاجرت کرده بودند ، ارکستر را حفظ کرد و برنامه هایی با نوازندگان باقیمانده و چند نوازنده ی جایگزین ادامه داد . او حدود دوازده سال رهبری ارکستر را در دست داشت و سرانجام در پاییز 1368 پس از اجرای کنسرتی به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرتضی حنانه ، با ارکستر سمفونیک تهران برای همیشه خداحافظی کرد .
یکی از آشناترین و معروف ترین آثار سنجری "تابلوی ایرانی" یا "سوئیت ایرانی" است که بارها توسط خود او و رهبران دیگر ارکستر اجرا شده است .
از دیگر آثار او می توان به نیایش یزدان ، سرود دانشگاه ، سرود قهرمانان آسیا ، رنگارنگ و ... اشاره کرد . حشمت سنجری در چهاردهم دی ماه سال 1373 بر اثر بیماری و کهولت سن درگذشت .
در تاریخ 19 اسفند 1395به مناسبت یکصدمین سالروز تولد حشمت سنجری ، آئین گرامیداشت وی با حضور هنرمندان سرشناس موسیقی ، شاگردان و همسر وی مرسده بایگان در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد .
فیلم رقص دایره که به کارگردانی فرزاد فره وشی و گویندگی ژرژ پطروسی ساخته شده ، به زندگی حرفه ای و اقدامات حشمت سنجری اختصاص دارد . بررسی شرایط اجتماعی و تاثیر آن در گروه های موسیقی ، چگونگی ایجاد هنرستان موسیقی ، معرفی افرادی جریان ساز در تشکیل ارکستر ، معرفی استادان هنرستان موسیقی بین سال های 1320 تا 1330 ، چگونگی ایجاد ارکستر توسط حشمت سنجری و مشکلاتی که وجود آن ها این اقدام مهم را دشوار می نمود ، از مضامین تشکیل دهنده ی این فیلم هستند .
رقص دایره تلاش دارد تا تصویری روشن و حقیقی از وقایع و اقدامات جریان ساز در حوزه ‌ی موسیقی و به طور خاص ارکستر سمفونیک تهران به مخاطبان ارایه دهد . هدف از تولید این مجموعه ، آشنایی بیشتر با روند تکاملی بروزگروه های موسیقی کلاسیک است که در نهایت به تشکیل ارکستر سمفونیک تهران منتهی شده .
این فیلم که در زمان حیات حشمت سنجری فیلم برداری شده بود ، با حضور حشمت سنجری ، مرسده بایگان ، سیاوش ظهیرالدینی ، شهرداد روحانی ، جاوید مجلسی ، کامبیز روشن روان ، محسن افتاده ، توماس کریستین داوید و فریدون مشیری ساخته شده است .

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی