display result search
منو

سیمین آقارضی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

نوازنده و ردیف دان
تولد : 15 آذر 1317 - وفات 21 دی 1385
او که در تهران به دنیا آمده بود ، از ابتدا استعدادی شگرف و عشقی بزرگ به موسیقی داشت و محضر اساتید بزرگی را درک کرد . ابوالحسن صبا درمورد وی گفته بود که او یکی از هنرمندان بزرگ موسیقی ایران خواهد شد .
سیمین آقارضی پس از پایان تحصیلات ابتدایی وارد هنرستان موسیقی شد و نواختن ساز قانون را نزد مهدی مفتاح آموخت و درعین حال با چند ساز دیگر نیز آشنا بود و با مهارت آن ها را می نواخت . او ویولون را نزد ابوالحسن صبا ، پیانو را نزد جواد معروفی ، آواز را از غلامحسین بنان و تنبک را نزد حسین تهرانی فراگرفت و علاوه بر این با نواختن رباب ، بربط ، قیچک و کمانچه نیز آشنایی کاملی داشت .
او در اواخر دهه ی چهل هجری به عنوان تکنواز قانون به استخدام رادیو درآمد و در ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر گل ها و ارکستر سازهای ملی مشارکتی پربار داشت . مهدی مفتاح ، استاد سیمین آقارضی که خود نوازنده ی برجسته ی ساز قانون بود درباره ی وی چنین گفته است :
" سیمینِ ساز قانون ، این ساز باستانی و اصیل ایرانی را با هنر نوازندگی و استعداد خاص خود ، دوباره زنده کرد . "
سیمین آقارضی با بسیاری از ارکسترهای بزرگ مانند ارکستر سمفونیک تهران ، ارکستر خالقی به رهبری روح ‌الله خالقی همکاری داشت و با اساتیدی مثل پرویز یاحقی ، علی تجویدی ، حبیب ‌الله بدیعی ، همایون خرم ، حسین تهرانی ، یوسف یوسف زاده و ... همکاری و اجرا داشته است . او مدتی هنرآموز هنرستان آزاد موسیقی به سرپرستی محمدعلی امیرجاهد و مدرس انجمن حمایت از نابینایان بود و شاگردان بسیاری از کلاس وی بهره گرفتند .
وی از سال 1341 ، ارکستری به نام " ارکستر سیمین " بنیاد نهاد که آهنگسازی و تکنوازی قانون این ارکستر را خودش انجام می داد .
از تک نوازی‌های سیمین‌ آقارضی می‌توان به آلبوم قانون سیمین با همراهی تمبک آبتین اجلالی اشاره کرد که سال هاست تجدید انتشار می‌ شود .
بی‌ اغراق می‌ توان گفت در تمام اجراهای قبل از انقلاب و بیش‌ ترین اجراهای سال‌ های پس از انقلاب در انواع موسیقی ، از موسیقی فیلم ، اجرای گروه ‌های بزرگ و نام آشنا تا موسیقی‌ های مردمی صدای ساز قانونی که شنیده می‌ شود ، محصول دستان هنرمند سیمین آقارضی است .
سیمین آقارضی دوشنبه بیست و یکم دی ماه 1388 به علت بیماری در سن 71 سالگی درگذشت و در قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد .


اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی