display result search
منو

حسین فرهادپور

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

حسین فرهادپور متولد نوشهر در سال 1317 آهنگساز، نوازنده، ویولون، ویولا و قیچک آلتو است.
حسین فرهادپور در سال 1317 خورشیدی در خانواده ای هنرمند در نوشهر متولد شد. حسین فرهادپور فرزند ارشد هنرمند و پیشکسوت تئاتر و سینما پروین سلیمانی بود؛ علاقه او به موسیقی از کودکی شروع شده بود و برای این که به خواسته‏ خود بتواند جامه‏ عمل بپوشاند، به هنرستان موسیقی ملی که سرپرستی آن با روح ‏اللَّه خالقی بود رفت و در این هنرستان ثبت نام کرد و پس از طی دوره‏ هنرستان با نمره‏ قبولی بیست قبول و در سال 1337 از این هنرستان فارغ ‏التحصیل می‏ گردد.

نواختن ویولن را نزد هنرمندان بزرگی همچون: “ابوالحسن صبا”، “محمود ذوالفنون” و “علی تجویدی” و نیز تنبک را نزد “حسین تهرانی” فراگرفت.
حسین فرهادپور در نوجوانی که مصادف با شروع برنامه‏ «گلها» بود با این برنامه همکاری خود را آغاز کرد و در سال 1339 پس از خاتمه‏ خدمت مقدس نظام وظیفه به استخدام وزارت فرهنگ و هنر وقت درآمد و ضمن تدریس موسیقی در آموزشگاههای کشور و همکاری در ارکستر فرامرز پایور و استفاده از محضر او به سرپرستی ارکستری انتخاب می‏ گردد. فرهادپور در این ارکستر به غیر از ویولون و

ویولا به ساز «قیچک» یا «غژک» را که سازی است محلی بوده و با تلاش ابراهیم قنبری مهر برای همکاری با ارکستر سازهای ملی آماده شده بود را می نوازد و مخصوصا ساز قیچک آلتو را در محافل موسیقی معرفی می کند.
وی برای شناسایی موسیقی دستگاهی ایران به همراه ارکستر وزارت فرهنگ و هنر به سرپرستی “فرامرز پایور” به کشورهای بسیاری از جمله فرانسه، ایتالیا، مجارستان، لهستان، رومانی، تونس، مراکش، الجزایر، مصر، کویت و بحرین سفر کرد.
ارکستر سازهای ملی که حسین فرهادپور مدت زمان زیادی در آن فعالیت می کرد تشکیل شده بود از “فرامرز پایور” که آهنگساز و سرپرست و سنتور گروه بود، “هوشنگ ظریف”: تار، “رحمت الله بدیعی”: کمانچه، “محمد اسماعیلی”: تنبک، “حسن ناهید”: نی، “محمد دلنوازی”: رباب، “حسن منوچهری”: بربط (عود)، “حسین فرهادپور”: قیچک آلتو، “پروین صالح” و “پروین شکالور” قیچک.
فرهادپور در زمینه آهنگسازی هم فعالیت هایی داشت و آهنگهای متعددی جهت سریالهای تلویزیونی و سینمایی، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن ساخته است. وی در سال 1361 نیز موفق به اخذ لیسانس در رشته‏ سازهای ملی و موسیقی ایران گردید.
وی روز شنبه 7 تیرماه 1382 در سن 65 سالگی در اثر سکته قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد و پیکرش صبح روز یکشنبه از مقابل بیمارستان شهید مدرس تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی