display result search
منو

فضل‌ الله توكل

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

فضل‌ الله توکل نوازنده سنتور، شاعر و آهنگساز در سال 1321 در تهران متولد شد.
فضل‌ الله توکل در سال 1321 در تهران متولد شد. معاشرت خانواده پدربزرگ پدرش با هنرمندان و اساتید بزرگ آنزمان موجب شد تا فضل‌ الله در کودکی (شش و هفت سالگی) به شاگردی استاد حسین تهرانی برسد و نزد او دوره تنبک‌نوازی را طی کند. در سن 9-8 سالگی پدرش برایش یک ساز سنتور خرید و او نزد یکی از معلمان موسیقی مدارس آنموقع بنام خائفی دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت.
مدت ده سال دوره‌های مختلف ردیف نوازی موسیقی سنتی ایران را با علی تجویدی شروع کرد و همین دوستی شاگرد و استاد باعث گردید که او به دعوت تجویدی در سال 1335 به عنوان نوازنده سنتور در ارکستر شماره 2 رادیو آن زمان به سرپرستی تجویدی پذیرفته شود و به فاصله یکسال بعد در ارکستر شماره 3 رادیو به سرپرستی پرویز یاحقی نیز به عنوان نوازنده ارکستر پذیرفته شود.
در سال 1337 به دعوت زنده یاد داوود پیرنیا به عنوان تک‌نواز سنتور به برنامه گل‌ها راه یافت و گل‌های صحرایی شماره 5 (دردستگاه شور) و برگ سبز شماره (65) بهمراهی آواز زنده یاد محمودی خوانساری و تنبک ناصر افتتاح اولین اجراهای تکنوازی او به شمار می‌آیند.
توکل مدتی نیز به انگلستان رفت و در دانشگاه کمبریج موفق به اخذ فوق لیسانس در رشته اقتصاد گردید. از سال 1345 بعد از مراجعت از انگلستان مجدداً همکاریش را با رادیو آن‌ زمان ادامه داد و آثاری با صدای خوانندگان روز در سبک پاپ تولید کرد.
از سال 1357 که همکاری او با رادیو قطع و مجدداً در سال 1372 این همکاری شروع شد و او با همکاری اسدالله ملک ارکستر همنوازان را در صدا و سیما بنا نهادند که تکنوازی‌های بیشماری حاصل این همکاری است که نوارهایش در آرشیو صدا و سیما موجود می‌باشد.
در برنامه تکنوازان و همنوازان او پیوسته با تکنوازان و اساتید برجسته استادان حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم و اسدالله ملک و دیگر اساتید همکاری داشته‌است؛ و حاصل این همکاری تعداد زیادی نوار است که در آرشیوهای گوناگون موجود می‌باشد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی