display result search
منو

مهرداد كاظمی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

مهرداد کاظمی خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی و نواساز است
مهرداد کاظمی در سال 1330 در شهر تهران دیده به جهان گشود. هرداد کاظمی دوره ابتدایی را در مدرسه قدوسی و متوسطه را در دبیرستان‌های امین‏الدوله و مروی تهران به پایان رساند. در این دوره به قرائت قرآن در مدرسه می پرداخت و در زمینه قرائت در سنین جوانی مورد توجه قرار گرفته بود. کاظمی در دوران متوسطه، با گروهی از همکلاسی‌هایش ارکستری تشکیل داد و با همین ارکستر در مسابقات هنری دبیرستان‌ها و اردوهای منظریه و رامسر شرکت و مقام‌هایی کسب کرد.
مهرداد کاظمی، در 16 سالگی در امتحان ورودی رادیو و تلویزیون شرکت کرد و پس از قبولی به این مرکز راه یافت و پس از طی دوره‌هایی وزارت فرهنگ و هنر وقت راه یافت.
وی در آن زمان تحت تعلیم استادان موسیقی ایرانی و غربی قرار گرفت و پس از چندی به عنوان تکخوان گروه کر و ارکسترهای فرهنگ و هنر مشغول به کار شد.
کاظمی در سال 1350 نزد ادیب خوانساری رفت و به مدت 4 سال ردیف های آوازی وی را آموخت؛ پس از آن به هنرستان عالی موسیقی رفت و به تحصیل رشته آهنگسازی پرداخت. در ادامه نیز 4 سال از مکتب محمود کریمی وی 2 سال از کلاس های آواز محمدرضا شجریان بهره برد.
پس از انقلاب مهرداد کاظمی به عنوان خواننده با ارکستر صبا به رهبری حسین دهلوی به فعالیت پرداخت و همزمان در بسیاری از آثار ارکسترال اوایل انقلاب با آهنگسازانی چون: حسن ریاحی، علی رحیمیان، فریدون شهبازیان، احمدعلی راغب، محمدرضا میرزمانی، محمدرضا احمدیان به فعالیت پرداخت و آثار بسیاری را به اجرا و ضبط رساند.
با شروع جنگ هشت ساله، او به همراه ارکستر سمفونیک تهران به اجرا در پشت جبهه پرداخت و بعد از این اجرا با همکاری نوازندگان سازهای بادی و کوبه ای ارکستر سمفونیک تهران با رهبری ابراهیم نظری بارها به پشت جبهه برگشت. کاظمی در یکی از حضورهایش در پشت جبهه بوسیله رسوبات باقی مانده از بمب های شیمیایی به همراه بعضی از عوامل ارکستر، دچار عارضه شیمیایی شد.
در مهر سال 1391 کاظمی به کما رفت و پس از آن برای مداوا به آمریکا رفت و پس از بهبود، دیگر به اجرا و ضبط نپرداخت.
از مهرداد کاظمی آثار بی شماری در آرشیو رادیو موجود است ولی در حال حاضر بیش از دو اثر از او در بازار موسیقی وجود ندارد که آن سه اثر نیز در ژانر موسیقی پاپ و تلفیقی هست: «سخاوت»، «شهر عشق» و «شیرین و فرهاد».
مهرداد کاظمی درجه دکترای افتخاری ارزشیابی هنری دارد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی