display result search
منو

امیر ناصر افتتاح

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

امیرناصر افتتاح (1314، تهران - 11 بهمن 1366)، نوازندهٔ تنبک بود.
امیر ناصر افتتاح سال 1314 در تهران متولد شد. او پس از اتمام تحصیلات ابتدائی برای ادامه تحصیل به دبیرستان رازی رفت و در این دبیرستان موفق به دریافت دیپلم شد. او نوازندگی تنبک را نزد حسین تهرانی و هوشنگ مهرورزان فرا گرفت. در سال 1334 به رادیو رفت و با گروه گلها همکاری کرد.

از شاگردان امیرناصر افتتاح، می‌توان امیر بابک رکنی والا، بهمن رجبی، آبتین جلالی، محمود فرهمند بافی و مرتضی اعیان را نام برد.شکل نواختن وی امروزه سبکی در آموزش تنبک می‌باشد و بین هنرجویان به سبک افتتاح شناخته می‌شود.

این نوازنده ضرب (تمبک) با اکثر نوازندگان شناخته شده موسیقی همنوازی تمبک انجام داد و نامش در بسیاری از کنسرت‌ها و نیز اجراهای رادیویی و تلویزیونی ثبت ضبط شده و مخاطبان آن را بارها شنیده‌اند و می‌شنوند.

استاد افتتاح سالها با هنرمندانی چون پرویز یاحقی - فرهنگ شریف و اکبر گلپا کنسرت برگزار می کردند که شرح این کنسرت ها را گلپایگانی به تفضیل در مصاحبه هایش گفته است . افتتاح با گلپایگانی خیلی دوست و صمیمی بود سازش همراه ساز خرم و شهناز و نجاحی دربرگیرنده بخشی از تاریخ قشنگ موسیقی ماست . استاد امیر افتتاح درجوانی پدرش را از دست داد و این ضربه بزرگی بود که او را تحت تاثیر قرار داده و افتتاح به لحاظ عصبی و روانی ضربه پذیر شد . امیر ناصر افتتاح در برنامه های گلها از همان ابتدا همکاری میکرد و دربرگ سبز همراه ورزنده - عبادی و بهاری یادگارهای دلنشینی بر جای نهاده است . تالیفات افتتاح در هنر تنبک نوازی هنوزهم مرجع کسانی است که می خواهند تنبک یاد بگیرند .
او در نتیجه سکته قلبی و در سن 52 سالگی در یازدهم بهمن‌ماه 1366 دار فانی را وداع گفت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی