display result search
منو

هوشنگ ظریف

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

نوازنده ی تار و سه تار ، مدرس
16 آذر 1317 ، تهران .
او که در پایان دوره ی ابتدایی با ساز تار وارد هنرستان موسیقی شد ، از حضور اساتیدی چون موسی معروفی، روح الله خالقی، جواد معروفی و حسین تهرانی بهره مند گشت و پس از فارغ التحصیل شدن در سال 1337 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد و فعالیت خود را به عنوان نوازنده و تکنواز در گروه‌ های مختلفی مانند ارکستر موسیقی ملی ، ارکستر صبا و ... آغاز کرد .
هوشنگ ظریف در دوره ی عالی هنرکده ی موسیقی از محضر علی‌ اکبر خان شهنازی جهت فراگیری ردیف استفاده کرد و از سال 1342 به مدت 17 سال به تدریس تار در هنرستان موسیقی پرداخت . از جمله شاگردان وی می‌توان به حسین علیزاده ، داریوش طلایی ، ارشد طهماسبی و حمید متبسم اشاره کرد.
هوشنگ ظریف ، سال‌ها سولیست ( تکنواز ) تار در ارکسترهای متعدد وابسته به وزارت فرهنگ و هنر بود و در اجرای برنامه‌ های موسیقیِ ارکسترهای مزبور با سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران همکاری داشت . او اجراهای متعددی با گروه استاد فرامرز پایور داشت و با این گروه در کشورهای اروپایی و آسیایی زیادی به اجرای موسیقی ایرانی پرداخت .
از دیگر فعالیت‌ های وی می‌ توان به نوازندگی تار در برنامه‌ های موسیقی ملی ایران در رادیو تلویزیون ایران به مدت 20 سال ، اجرای برنامه‌ های موسیقی اصیل و سنتی ایران در شهرها و کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا ، شوروی ، کانادا ، ژاپن ، فرانسه ، انگلیس ، آلمان غربی ، ایتالیا ، مصر ، تونس ، مراکش ، الجزایر ، هندوستان ، پاکستان ، ترکیه و تمام کشورهای اروپای شرقی همراه با ارکسترهای موسیقی سنتی وزارت فرهنگ و هنر سابق اشاره کرد .
هوشنگ ظریف در سال 1973 نیز به منظور اجرای برنامه‌ های آموزشی موسیقی سنتی و ملی ایران در تعدادی از دانشگاه‌ های آمریکا به سراسر این کشور مسافرت داشت و نیز در فستیوال موسیقی «شانکار لعل» هندوستان و بیست و یکمین فستیوال جهانی موسیقی فرانسه در سال 1975 شرکت داشت .
ظریف با شرکت فعال در اجرای کنسرت‌ های معتدد موسیقی ایرانی در وین پایتخت اتریش موجب شناسایی هرچه بیشتر موسیقی سنتی ایران به این مرکز موسیقی و فرهنگی اروپایی گردید ، سپس در سال 1985 که در فستیوال اینسبورگ شرکت کرد ، موجب شناسایی و اشاعه ی موسیقی سنتی ایران شد .
او علاوه بر آموزش در هنرستان و مؤسسات فرهنگی و کلاس‌های خصوصی و عمومی ، در جهت تدوین متد نوازندگی تنبک با حسین تهرانی همکاری داشت که حاصل این همکاری در کتابی تحت عنوان آموزش تنبک به چاپ رسید .
دیگر همکاری وی در تصحیح ردیف‌ های آوازی محمود کریمی استاد آواز ایران بود که تحت عنوان کتاب ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران ( از طرف انتشارات سروش ) به بازار عرضه شده‌ است. او شش سال متوالی عضو هیئت مدیره ی خانه ی موسیقی و چهار دوره رئیس هیئت مدیره ی کانون نوازندگان سازهای ایرانی بود و هم اکنون نیز عضو شورای عالی خانه ی موسیقی است .
از دیگر آثار او می‌ توان به کتاب‌ ها و مجموعه‌ های صوتی زیر اشاره کرد :
نت نگاری و ویرایش چهار کتاب درباره ی لطف‌ الله مجد، جلیل شهناز ، فرهنگ شریف و ابراهیم سرخوش .
تکنوازی در دشتی و اصفهان ، همنوازی با استاد فرامرز پایور در آثار متعدد ، اجرای گوشه‌ هایی از ردیف موسی معروفی به کوشش کامبیز روشن روان .
کتاب دستور مقدماتی تار ، کتاب اول و دوم هنرستان .
کتاب مجموعه قطعات تالیف خود ایشان .
هوشنگ ظریف در هنرستان موسیقی با پروین صالح که خود از شاگردان هنرستان بود آشنا شد و در سال 1338 با او ازدواج کرد. این زوج هنری آموزشگاهی را با مدیریت پروین صالح به نام آموزشگاه ظریف راه‌ اندازی کردند .

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی