display result search
منو

محمد اسماعیلی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

محمد اسماعیلی نوازنده تنبک در سال 1313 در تهران به دنیا آمد.
محمد اسماعیلی متین نوازنده تنبک و از شاگردان صاحب‌نام استاد حسین تهرانی سال 1313 در تهران به دنیا آمد. او تنبک را زیر نظر امیر ناصر افتتاح و حسین تهرانی آموخت. در کنار تنبک به آموختن کلارینت نیز پرداخت. او در سال 1337 در گروه‌های موسیقی وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و پس از درگذشت استادش حسین تهرانی، نوازنده ثابت ارکستر سازهای ملی وزارت فرهنگ و هنر به سرپرستی فرامرز پایور شد و این همکاری را تا پایان عمر فرامرز پایور ادامه داد.
او در گروه همنوازان تنبک به رهبری استاد خود حسین تهرانی همکاری می‌کرد. در سال 1343 به سمت هنرآموز تنبک در هنرستان موسیقی ملی به جانشینی استاد خود آموزش تنبک را عهده‌دار شد.
شیوه نوازندگی محمد اسماعیلی تحت تاثیر استادانش امیرناصر افتتاح و حسین تهرانی است؛ او از امکانات تمبک مانند چوب، گرفت‌های تمبک استفاده کامل می‌کند.
در دهه 1360 به سرپرستی فرامرز پایور (سنتور) و همراهی جلیل شهناز (تار)، علی اصغر بهاری (کمانچه) و محمد موسوی (نی)، گروه اساتید را با آواز شهرام ناظری شکل داد که بعدها این گروه اجراهایی را هم با علی رستمیان به صحنه بردند.

در کنار آن او در دهه هفتاد به عنوان همنواز گروه صبا به سرپرستی و‌ آهنگسازی حسین فرهاد‌پور (آهنگساز و نوازنده ویولن، ویولا و قیچک) اجراهای متعددی را با خوانندگی سید عبدالحسین مختاباد در ایران و خارج از ایران انجام داد.
محمد اسماعیلی در کنار گروه‌ سازهای مضرابی حسین دهلوی نیز حضوری موفق داشت و گروهی‌ از تنبک‌نوازان را برای اجراهای گروهی تنبک گرد هم آورد و آثار معتددی را در تالار وحدت اجرا کردند.
اسماعیلی همچنین شاگردان بسیاری را در تمبک آموزش داد که هم اینک هر کدامشان خود آموزگاری در تنبک شده و شیوه استاد خود را به هنرآموزان آموزش می‌دهند.
او به دلیل خدمات و سابقه و کارهای فراوانی که در زمینه تمبک و تمبک نوازی انجام داد مدرک درجه یک هنری را از وزارت ارشاد دریافت کرده است.
وی متاهل و دارای چهار فرزند است که آنها نیز در موسیقی فعال هستند که در میان آنها مجید اسماعیلی نوازنده و مدرس ویلنسل شهرت بیشتری دارد.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی