display result search
منو

محمدعلی كیانی نژاد

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

محمدعلی کیانی نژاد متولد 1331 در بیرجند، نوازنده نی و آهنگ‌ساز است.
محمدعلی کیانی نژاد در اول آبان ماه 1331 خورشیدی در بیرجند دیده به جهان گشود. پدرش، غلامحسین، که صداى دل‌نشینى داشت، او را در هشت سالگى به آواز خواندن و نواختن فلوت تشویق کرد. محمدعلى گاهى نزد پدر و زمانى با گوش دادن به رادیو و تقلید از نوازندگان، این ساز را آموخت. او درواقع از راه گوش و با بهره گیری پایین از یادگیری حضوری، نی را آموخته است.
اردوى رامسر و فرصت آشنایی با نوازندگان سراسر کشور در پیش‌رفت او تأثیر زیادی گذاشت. ورود به رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ١٣٥١ خورشیدی برای او و دیگر هم‌نسلانش یک فرصت طلایی به‌وجود آورد. شاگردی استادانی چون: نورعلى برومند، داریوش صفوت، محمدتقی مسعودیه، هرمز فرهت و علیرضا مشایخى آموخته هایش را قوام بخشید.
همچنین حضور در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی در ١٣٥٣ راه ترقی‌اش را هموارتر ساخت.
او در سال 1356 موفق به کسب مقام اول نى نوازى در نخستین آزمون باربد شد و این موفقیت به شهرت وی افزود.
کیانی نژاد پس از انقلاب یکی از مشهورترین و فعال‌ترین نوازندگان نی بود و در گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان و گروه دستان، فعالیت جدی و مداومی داشت.
وی از سال‌های ابتدایی انقلاب، آثار باارزشی در صدا و سیما تولید کرد که امروزه در آرشیو صدا و سیما موجود است.
محمدعلی کیانی نژاد به غیر از تولید آثاری در زمینه موسیقی دستگاهی، نیم نگاهی هم به موسیقی‌های محلی داشته است و آثاری نیز در این زمینه در بازار موسیقی دارد.
یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های او تدریس ساز نی با روش ابداعی خود اوست. وی یک کتاب آموزشی نی و همچنین ردیف برای ساز نی، برای علاقه‌مندان به این ساز تهیه و منتشر کرده است.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی