display result search
منو

نظام فاطمی

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

نظام فاطمی (زادهٔ 1310 آشتیان- درگذشتهٔ 31 تیر 1373) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، شاعر و ترانه‌سرای معاصر ایرانی است.

نظام فاطمی در روستای «آهو» از توابع تفرش متولد شد. دوران کودکی را زیر نظر پدر فاضل و تیزبین خود -علی‌اصغرخان فاطمی- سپری کرد و از مکتب وی بهره فراوان برد؛ سپس در سن شانزده سالگی به شعر و شاعری گرایش پیدا کرد؛ به این امید که روزی بتواند برای کشور خود در هنر و ادبیات کاری انجام دهد و فخرآفرین باشد.
نظام فاطمی، علاقه بسیاری به ادبیات، تاریخ و نقاشی داشت؛ به همین سبب ادبیات را برگزید و در این رشته، از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.
وی از سال 1330 همکاری خود را با رادیو آغاز کرد و بیش از سیصد و پنجاه ترانه ساخت که بیشتر آن‌ها از ترانه‌های موفق زمان خود به‌شمار می‌روند. خواننده های نامداری همچون داریوش رفیعی، غلامحسین بنان، کوروس سرهنگ زاده، امین الله رشیدی، سالار عقیلی و... ترانه های فاطمی را اجرا کرده‌اند.
فاطمی، علاوه بر شعر و شاعری در هنر نویسندگی هم دستی داشت و سال‌ها همکار صمیمی مطبوعات بود. وی در سال 1338 با نوشتن فیلمنامه «دوقلوها» فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد و فیلم «بیوه‌های خندان» نخستین فیلمی بود که علاوه بر فیلمنامه، کارگردانی آن را نیز بر عهده گرفت و از آن پس بیشتر در سینما فعالیت کرد.
او سال‌های آخر عمر را با مطالعه متون پهلوی، گردآوری ادبیات پندآمیز نظامی در مجموعه‌ای که آن را «بوستان نظامی» نامیده بود و سرودن شعر سپری کرد.
وی در 31 تیر 1373 شمسی درگذشت.

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی