display result search
منو

عبدالعلی وزیری

  • 26 قطعه صوتی
  • 02 پلی لیست
  • 26 پادکست

زندگی نامه

عبدالعلی وزیری خواننده و نوازنده تار متولد سال 1290 در تهران است
عبدالعلی وزیری در سال 1290 در تهران متولد شد و در سنین نوجوانی به مدرسه عالی موسیقی رفت و زیر نظر پسر عمویش علی نقی وزیری به فراگیری آواز و تار مشغول شد. در سال 1308 کلاس خصوصی موسیقی دایر نمود و در سال 1309 در مدرسه موسیقی دولتی به آموزش آواز پرداخت. پس از تاسیس رادیو از نخستین خوانندگان رادیو به شمار می رفت و در برنامه «ارکستر نوین» به رهبری علینقی وزیری آثاری اجرا می نمود. در همین سالها در رادیو با تار، آواز خود را نیز همراهی می کرد.
پس از تاسیس انجمن موسیقی ملی در کنسرتهای انجمن شرکت می کرد و در کلاس های انجمن آواز نیز تدریس می نمود. با تاسیس برنامه گلها جزو اولین خوانندگان این برنامه بود به نحوی که در اولین شماره برنامه گلها (گلهای جاویدان 1) به همراهی استاد بنان به اجرای آواز پرداخت. در برنامه های گلها بیشتر با نوازندگانی چون: احمد عبادی، لطف الله مجد، مهدی خالدی، رضا ورزنده و اصغر خالدی همکاری می کرد و در اواخر دهه سی از رادیو کناره گیری نمود.
صدای عبدالعلی وزیری باریتون بود و بر خلاف خوانندگان قدیمی که عموما چپ کوک بودند، در اجرای بخش های بم توانایی داشت و این سنت از دوره ورود علینقی وزیری به ایران عمومیت یافته بود.
عبدالعلی وزیری در چهارم تیرماه سال 1368 درگذشت و مزار او در امام زاده طاهر کرج است.

اطلاعات تکمیلی

از این هنرمند

گالری تصاویر

صدای موسیقی