display result search
منو

گذری در شیوه آهنگ‌ سازی حسین علیزاده ، سواران دشت امید

  • 1 قطعه
  • 13':34" مدت زمان
  • 5 دریافت شده
حسین علیزاده متولد 1330 تهران ، در هنرستان ملی موسیقی و دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ایرانی تحصیل کرده است .
حسین علیزاده ، در گونه‌ های متنوعی با ارکسترهای ایرانی ، نیمه ایرانی و یا غربی آثار متعددی ساخته است . وی همچنین در زمینه‌ ی موسیقی فیلم هم آثار متعددی ساخته است .
سال‌ های 56 و 57 علیزاده و برخی از همراهانش در زمینه‌ ی هنری متولد می‌ شوند و این دوره منجر به خلق آثار بدیعی در موسیقی ایرانی شده است ، ازجمله قطعه‌ ای به نام "سواران دشت امید" که در سال 1356 برای نخستین‌ بار توسط علیزاده و همراهانش در رادیو اجرا شده است .
این قطعه ، قطعه‌ ای است برای گروه سازهای ایرانی و نی . در این قطعه ، به سازِ نی شخصیت ویژه‌ ای داده شده است و می‌ توان گفت "نی" رهبرِ این قطعه است . نوازنده ی نی ، عبدالنقی افشارنیاست . علیزاده نیز در این قطعه تار و علی‌ اکبر شکارچی کمانچه نواخته است .
این آهنگ ، همان‌ طور که از اسمش هم پیداست ، ماهیت متفاوتی دارد : "سواران دشت امید"، قطعه‌ ی بی‌ کلامی است که حاوی یک پیام مهم است .
در آن سال‌ ها که خیزش مردمی در همه‌ ی کشور مشهود بود ، طبیعی است که این خیزش‎ های سیاسی- اجتماعی در آثار هنری نیز متبلور شود .
نوازندگی تنبک این قطعه را بهمن رجبی عهده دار بود و خود وی طراحی تنبک ابتدای قطعه را انجام داده بود .

گفتنی است این برنامه پیشتر ، از شبکه‌ ی رادیویی فرهنگ پخش شده است .

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی