display result search
منو

سیری در آسمانه

  • 1 قطعه
  • 29':55" مدت زمان
  • 1 دریافت شده
در این برنامه به بررسی آلبوم "آسمانه" با آهنگسازی و نوازندگی مجید درخشانی و خوانندگی غلامرضا رضایی می پردازیم .
آلبوم آسمانه شامل پانزده قطعه تکنوازی ، تصنیف و قطعات بی کلام است که از اشعار شاعرانی چون مولانا ، عراقی ، حافظ ، سایه ، مشیری و ...بهره برده است .
غلامرضا رضایی خواننده ی این کار ، که برای نخستین بار اثری مستقل را منتشر می کند ، در آوازهای بیات اصفهان و دشتی و در دستگاه های نوا و شور تصانیف و آوازهای این مجموعه را خوانده است .
پرده عشاق ، خزان ، آسمانه ، مژده باران ، دلی درآتش ، مهر مه رویان ، مبارک باد عشق و نوروز ، از جمله قطعات این آلبوم است .
اجرای این مجموعه برعهده ی گروه خورشید به سرپرستی مجید درخشانی است که نوازندگان میهمان همچون اردشیرکامکار ، ارسلان کامکار ، سینا جهان آبادی ، کریم قربانی ، سامان احتشامی ، علیرضا خورشیدفر ، محمداخوان و ... این گروه را در بخش ارکستر بزرگ همراهی کرده اند .

غلامرضا رضایی ( زاده ی 1349 ، ساری ) خواننده .
آموزش آواز را نزد رضا شاکری در مشهد آغاز کرد و در ادامه ، ردیف آوازی عبدالله دوامی و شیوه ی اقبال آذر را از نصرالله ناصح پور و کریم صالح عظیمی فراگرفت . او صداسازی و آشنایی با شیوه ی طاهرزاده را نیز از محمدرضا شجریان آموخته است .

مجید درخشانی ( زاده ی 1335 سنگسر ) آهنگساز و نوازنده ی تار .
درخشانی از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای اولیه ی گروه شیدا بوده‌ است . او آلبوم «بچه‌ها بهار» را با حسین علیزاده و آلبوم «قاصدک» را با صدای مهدی اخوان ثالث در دهه ی 1360 منتشر کرد و از سال 1363 به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کلن ساکن شد . او در این مدت به آموزش و اجرای موسیقی ایرانی مشغول بود . همچنین در سال 1375 ، محمدرضا شجریان را به عنوان آهنگساز و نوازنده ی تار در آلبوم "در خیال" همراهی کرد .
وی در سال 1384 ، به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت و به همراه این گروه 15 کنسرت در تهران و شهرستان‌ ها ، چین و فرانسه انجام داد . همچنین آلبوم‌ هایی چون «من طربم» ، «بیدار دلان» ، «فصل باران» ، «ترنجستان» ، «از بودن و سرودن» و «آسمانه» را منتشر کرد .
وی در تابستان 1386 ، به همراه گروه خود و دو گروه از تاجیکستان و افغانستان ، به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا ، کنسرت‌ هایی در پاریس اجرا کرد و از سال 1385 ، محمدرضا شجریان و گروه آوا را در کنسرت‌ های اروپا ، آمریکا و ایران همراهی کرد . او در این دوران دو اثر به نام‌ های "غوغای عشق‌ بازان" و "کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا" را اجرا و به بازار عرضه کرد .
مجید درخشانی به موسیقی زادگاهش ( سنگسر ) ، توجه ویژه‌ ای دارد و آهنگسازی چند اثر به گویش سنگسری را عهده‌ دار بوده است که می‌توان به آثاری چون پیتکو ، امام رضا ، وارشو ، باز بمه ویار ، لالایی و … اشاره کرد .

گفتنی است این برنامه پیش تر ، از شبکه ی رادیویی صدای آشنا پخش شده است .

صداها

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی