display result search
منو

مجموعه آثار موسیقی فیلم شادروان مرتضی حنانه

  • 1 قطعه
  • 27':21" مدت زمان
  • 10 دریافت شده
در این برنامه آلبوم " موسیقی فیلم استاد مرتضی حنانه " مورد بررسی قرار می گیرد .
مرتضی حنانه ( زاده ی 11 اسفند 1301 تهران – درگذشته ی 24 مهر 1368 تهران )
موسیقی‌ دان و آهنگ‌ ساز ایرانی

او پس از پایان دوره ی ابتدایی ، به اصرار پدرش ( مهندس محمّد حنانه ، مؤسس دبیرستان ایرانشهر ) در هنرستان عالی موسیقی به تحصیل مشغول شد . در آن زمان ، هنرستان موسیقی ده موسیقی‌ دان اهل چکسلواکی را برای آموزش به هنرآموزان هنرستان ، استخدام کرده بود که مرتضی حنانه آموختن هورن را زیر نظر یکی از این استادان به نام رودولف اوربانتس آغاز کرد . حنانه بعدها به عنوان نوازنده ی هورن اول ، با ارکستر سمفونیک تهران همکاری کرد .
او در سال 1345 از طرف رادیوی ایران و بنا به دعوت یونسکو به "تریبون انترناسیونال آهنگسازان رادیو و تلویزیون" اعزام شد و قطعاتی از "ارتوریو" ( یکی از ساخته های خود را ) اجرا کرد که از رادیوی ایرلند و سوئیس پخش شد . پس از افتتاح سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران ، حنانه در سمت مشاور ، اقدام به تأسیس کلاس‌ هایی برای تعلیم فنی خوانندگان کرد و ارکستر سازهای ایرانی را تشکیل داد .
این آهنگ ساز ، نواپرداز و محقق موسیقی پس از انحلال ارکستر فارابی در سال‌ های پایانی دهه ی چهل و با توجه به تجربه‌ های سینمایی ای که در ایتالیا اندوخته بود ، به ساخت موسیقی فیلم روی آورد و با آفریده‌ های خود توفیق بسیاری از فیلم‌ های متوسط را نیز تضمین کرد .
او برای فیلم های زیادی مثل "فرار از تله" ، "گرگ بیزار" ، "قصه ی ماهان" ، "سلام سرزمین من" ، "موج و گلیم" و "تیرباران" موسیقی متن ساخته است .
ساخت موسیقی سریال‌ تلویزیونی "هزاردستان" از کارهای اوست که تیتراژ آن را براساس پیش درآمد اصفهان از مرتضی نی داوود نوشت . وی هزاردستان را در هفت قسمت نوشت و این کار ، به لحاظ رنگارنگی تم‌ ها ، اثری بسیار پرمایه است . موسیقی سریال هزاردستان ، مردمی ‎ترین کار حنانه به‌ شمار می‌ آید و آهنگ ساز در این اثر ، به خوبی توانسته حال‌ و هوای تهران سال 1320 را منتقل کند .
امپرومپتوی راگیا ، لالایی و قطعه‌ ای بر روی شعری از نیما یوشیج ، از آخرین کارهای او به شمار می‌ روند .
مرتضی حنانه در اولین سال جشن هنر شیراز ، قطعه ی "کاکوتی" را با ارکستر مجلسی تلویزیون اجرا کرد و موفق به دریافت جایزه ی "گراند مانسیون اسپسیال" شد و سال بعد نیز در همین جشنواره ، قطعه ی "کاپریس برای پیانو و ارکستر" از ساخته های او به رهبری فرهاد مشکوه اجرا شد .
او در سال 1350 موفق به اخذ جایزه ی بهترین آهنگساز برای فیلم "فرار از تله" به کارگردانی جلال مقدم شد .

اثر "کاپریس برای پیانو و ارکستر" مهم ترین اثر مرتضی حنانه است که در طول سی سال و بر مبنای آخرین دست‌ آوردهای وی روی موسیقی چندصدایی ایران نوشته شده است . این اثر یک بار با ارکستر مجلسی تلویزیون ملی ایران در سال 1347 و بار دیگر در سال 1369 با ارکستر سمفونیک تهران به رهبری فریدون ناصری اجرا شد ولی هیچگاه ضبط نشد . در نهایت به دلیل اینکه اجراهای این اثر هیچ وقت مورد تایید آهنگ ساز قرار نگرفت ( به نقل از خودش ، درد بزرگ تکنیک اجرایی مانع آن بود ) ، آن را "کاپریس لعنتی" نام نهاد .

حنانه در زمینه ی تحقیق روی موسیقی کهن ایران نیز تلاش‌ هایی داشته که از جمله ی آن ها می‌ توان به تالیف کتاب گام‌ های گمشده اشاره کرد که در زمان حیات او توسط انتشارات سروش به بازار کتاب عرضه شد .
مرتضی حنانه روز سه شنبه 24 مهر 1368 پس از گذراندن یک دوره بیماری سرطان ، چشم از جهان فرو بست و در جوار امامزاده طاهر ( کرج ) به خاک سپرده شد .

گفتنی است این برنامه پیش از این از شبکه رادیویی صدای آشنا پخش شده است .

صداها

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی