display result search
منو

موذن زاده اردبیلی، صدای اذان ایران

  • 1 قطعه
  • 46':31" مدت زمان
  • 32 دریافت شده
موذن زاده ، اذان‌ گویی و نوحه‌ خوانی و پامنبری را از شیخ عبدالکریم به ارث برد و تا آخر عمر راه او را ادامه داد . خودش می‌ گفت که اذان‌ گویی در خانواده ی آن ها ، 150 سال قدمت دارد و نام فامیل این خانواده به‌ همین دلیل موذن شده است .
رحیم موذن زاده اردبیلی اول مهرماه سال 1304 در اردبیل به ‌دنیا آمد . او درخصوص علت انتخاب نام موذن زاده برای خانواده ی خود چنین می گوید : "زمانی که آن موقع‌ ها در اردبیل شناسنامه می‌ دادند ، به تناسب شغل و حرفه ، نام خانوادگی انتخاب می‌ کردند . به پدربزرگم هم گفته بودند تو چه‌ کاره‌ ای ؟ گفته بود موذن . گفته بودند نام خانوادگی شما موذن است" .
رحیم در کودکی به مکتب‌ خانه می‌ رود و زیر نظر میرزا عزیز ، قرآن و دستگاه‌ های موسیقی را فرا می‌ گیرد . به گفته خودش : «"در آن دوران ما عوض دبیرستان مکتب می‌ رفتیم . همه هم متدین بودند . خانواده‌ ها در دوره ی ما در ابتدای امر ، بچه‌ ها را با قرآن مانوس می‌ کردند . ما هم پس از طی این مرحله ، به مدرسه ی حاج ابراهیم آمدیم . طلبه بودیم به اصطلاح امروز ، ولی حین طلبگی ، این اذان با ما همراه بود" . او پس از یادگیری اصول نوحه‌ خوانی و اذان‌ گویی ، با همراهی پدر در مسجد اردبیل به این‌ کار مشغول می‌ شود و گاهی نیز برای خواندن یک نوحه‌ ، به شهرهای اطراف ، خصوصا تالش می‌ رود .

رحیم موذن زاده مشهور به "بلال ایران" ، در سال 84 به خاطر ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان مدائن تهران بستری شد . او در بهار همان سال از دنیا رفت .

صداها

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی