display result search
منو

مروری بر آثار فرامرز پایور

  • 1 قطعه
  • 16':19" مدت زمان
  • 11 دریافت شده
فرامرز پایور متولد 1310 در تهران
یکی از تاثیرگذار ترین چهره ‌های موسیقی ایرانی و از پایه ‌گذاران گروه‌ نوازی در موسیقی دستگاهی ایران بود و از برجسته‌ترین شاگردان ابوالحسن صبا محسوب می شد .
ویژگی مهم استاد پایور در موسیقی ایرانی ، در چند موضوع تدریس ، نوازندگی سنتور ، آهنگ‌ سازی و ثبت بخش مهمی از آثار قدیمی تحت عنوان ردیف خلاصه می شود .
اما مهم‌ ترین وجه شخصیت حرفه ای او جریان سازی ای است که درخصوص گروه نوازی در موسیقی ایرانی انجام داده است . تا پیش از او ، گروه‌ نوازی به شکلی که امروزه می‌ شنویم ، نبود .
اگر به نمونه ی آثار ضبط شده از ابتدای تأسیس رادیو تا حدود سال 1340 گوش دهیم ، حضور سازهای غربی در گروه‌ نوازی ایرانی ، حرف اول را می‌ زند . در این ارکسترها حداکثر یک تار یا سنتور یا تنبک حضور دارند و بیشتر بار ارکستر ، به دوش سازهای غربی است .
اما استاد فرامرز پایور ، ارکستری ابداع کرد که فقط از سازهای ملی ایران تشکیل شده بود و البته با تعریف ارکستر هم منطبق بود .
سازهایی که فرامرز پایور در ارکستر خود اسفتاده کرد شامل تار ، سنتور ، تنبک ، نی ، کمانچه ، عود ، قانون و قیچک و ... بود که در نتیجه صدادهی این ارکستر ، رنگ جدیدی داشت و مخاطبان زیادی هم پیدا کرد .

صداها

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی