display result search
منو

دانشوران

  • 1 قطعه
  • 33':22" مدت زمان
  • 30 دریافت شده
دانشوران نام برنامه‌ای‌ست که از شبکه‌ی رادیویی فرهنگ پخش می‌شود و به معرفی چهره‌های ماندگار علمی و هنری ایران می‌پردازد. در این برنامه، شنونده‌ی گفتگوی ویژه‌ای با احمدعلی راغب، آهنگساز و کارشناس ارشد موسیقی هستیم.
احمدعلی راغب آهنگساز و نوازنده‌ی سازهای تار، سه تار و عود در سال 1323 در بندرانزلی متولد شد. او از دوران کودکی فراگیری موسیقی را با ساز دهنی شروع کرد و سپس جذب ساز سنتور شد. راغب در سال 1342 پس از اخذ دیپلم به‌عنوان معلم در آموزش و پرورش رشت مشغول خدمت شد و همزمان وارد گروه ارکستر رادیو شد که در این چارچوب هفته‌ای یک تصنیف برای خوانندگان رادیو گیلان آماده می‌کرد. به‌لحاظ تعداد آثار آهنگسازی شده در سازمان صدا و سیما، احمدعلی راغب پیشتاز بود و به نام «مرد هزار آهنگ» مشهور شد.
از آثار ماندگاری که این آهنگساز خلق کرد، می‌توان به سرودهای «بانگ آزادی»، «شهید مطهر»، «آمریکا آمریکا» و «این پیروزی خجسته باد» اشاره کرد.
علاوه بر این، او در مدت فعالیتش مناصب مهمی را نیز عهده‌دار بود که عبارت بودند از: ریاست مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما، مدیریت تولید موسیقی مراکز و استان‌های سازمان صدا و سیما، عضو شورای عالی موسیقی سازمان صداو سیما و عضویت در شورای عالی نظارت و ارزشیابی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی.
زنده‌یاد راغب در سال 1382 به‌دلیل خلق ترانه‌ها و سرودهای ماندگار انقلاب موفق به دریافت مدرک درجه‌ی یک هنری معادل دکترا در رشته‌ی آهنگسازی شد و در بیست و هشتمین جشنواره‌ی موسیقی فجر نیز از او قدردانی شد.
احمدعلی راغب در 18 آذر 1399 و در سن 76 سالگی به‌علت ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

صداها

  • عنوان
    زمان
  • 33:22
    گفتگوي ويژه‌‌اي با احمدعلي راغب

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

آلبوم‌هایی از همین سبک

صدای موسیقی