display result search
منو

موسیقی فیلم و سریال- 4

  • 1 قطعه
  • 48':01" مدت زمان
  • 8 دریافت شده
موسیقی فیلم‌های مربوط به دوران جنگ از حساسیت و ویژگی‌های خاصی برخوردار است، چراکه موسیقی باید به اندازه بار عاطفی تصویر، بزرگ باشد. موسیقی فیلم‌های سینمایی «از کرخه تا راین» و «بوی پیراهن یوسف» نمونه‌های موفقی از موسیقی مرتبط با جنگ هستند.
موسیقی فیلم یا موسیقی متن فیلم (به انگلیسی: Film Score) به موسیقی‌ای اطلاق می‌شود که منحصراً برای یک فیلم سینمایی یا مجموعه تلویزیونی نوشته شده و بخشی از مجموعه صداهای ضبط شده روی یک فیلم است. موسیقی فیلم یک گرایش مجزا در هنر موسیقی به‌شمار می‌آید و قدمت آن به مقطع پیدایش هنر سینما بازمی‌گردد. ماکس اشتاینر، اریک ولفگانگ کورنگلد و آلفرد نیومن از پیش‌گامان نگارش موسیقی برای فیلم بودند و بیش از دیگر آهنگ‌سازان در قوام بخشیدن به آن نقش داشتند.
موسیقی فیلم که کوششی بر هماهنگ‌سازی موسیقی با مفاهیم تصاویر متحرک است، عمدتاً از طریق توسعه قواعد موسیقی کلاسیک سده نوزده و تلفیق آن با شیوه‌های مدرن نگارش موسیقی در سده بیستم انجام گرفته‌ است. برای مثال، «لایت‌موتیف» که ایده‌ای با قدمتی بیش از یکصد سال است، همچنان راهکاری برای بسیاری از آهنگ‌سازان در موسیقی‌نویسی فیلم به‌شمار می‌آید. تا به امروز آثار شناخته شده‌ای در این زمینه بر جای مانده‌ است و آهنگ‌سازان بی‌شماری در این حوزه به شکل تخصصی آن به خلق اثر پرداخته‌اند.
****
در ایران، موسیقی فیلم‌های سینمایی «از کرخه تا راین» و «بوی پیراهن یوسف» ساخته مجید انتظامی، نمونه‌های موفقی از موسیقی مرتبط با جنگ هستند. موسیقی این فیلم‌ها به ثبت لحظه‌های ماندگار کمک بسیاری کرده است.

صداها

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

آلبوم‌هایی از همین سبک

صدای موسیقی