display result search
منو

سنتور

  • 1 قطعه
  • 40':48" مدت زمان
  • 41 دریافت شده
در این برنامه از عندلیب با ساز سنتور بیشتر آشنا می شویم. سنتور، سازی است ایرانی که اختراع آن را به ابونصر فارابی نسبت می‌دهند. این ساز از طریق ایران، هم به شرق و هم به غرب راه پیدا کرده‌ است.
شکل ظاهری ساز، جعبه‌ی ذورنقه‌ای شکل است که ضلع بلند آن در جلو نوازنده قرار می‌گیرد. جنس سنتور تماماً از چوب است و روی سطح فوقانی آن، دو ردیف خرک چوبی قرار دارد. خرک‌های ردیف راست به کناره‌ی راست نزدیک‌ترند ولی خرک‌های ردیف چپ فاصله دارند. فاصله‌ی بین خرک‌های ردیف چپ تا کناره‌ی چپ را «پشت خرک» می‌نامند.
سنتور دارای 72 عدد سیم است که به دسته‌های چهارتایی تقسیم می‌شوند.این دسته‌های چهارتایی از روی یک خرک عبور می‌کنند و هر چهار سیم هم‌کوک می‌باشند؛ اما هر سیم جداگانه به گوشی‌های معینی که در سطح جانبی راست کار گذاشته شده‌است، متصل می‌شود.
سیم‌های سنتور به دو دسته سفید (زیر) و زرد (بم) تقسیم می‌شوند. دسته‌ی سیم‌های سفید روی خرک‌های ردیف چپ و دسته‌ی سیم‌های زرد روی خرک‌های ردیف راست به تناوب قرار گرفته‌اند.
همان‌طور که گفته شد، خرک‌های سمت چپ دارای محوطه‌ای در پشت خرک هستند؛ بدین ترتیب، طول قسمت جلو خرک در سیم‌های سفید دو برابر طول آن در قسمت پشت خرک است و می‌توان در پشت خرک از سیم‌های سفید استفاده کرد. صدای این قسمت از ساز یک اکتاو نسبت به صدای قسمت جلو خرک بالاتر است. همچنین هر سیم زرد یک اکتاو بم‌تر از سیم سفید و بلافاصله بعد از آن صدا می‌دهد.
این برنامه پیش از این از شبکه رادیوئی ایران پخش شده است.

صداها

  • عنوان
    زمان
  • 40:48

مشخصات برنامه

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

صدای موسیقی